Anton Frič: NÁSILIE / VOJNA / POMOC

Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave pozýva na výnimočnú prednášku a vernisáž výstavy, ktorá priblíži realitu vojnových konfliktov a humanitárnej pomoci. Hosťami podujatia budú fotograf a charitný pracovník Anton Frič a zahranično-politická reportérka STVR Anna Šípošová. Podujatie sa uskutoční v utorok 18. februára 2025 v priestoroch FMK UCM na Skladovej 4 v Trnave.

Prednáška s názvom NÁSILIE / VOJNA / POMOC sa začne  o 15:00 h v miestnosti KCS 201, po nej bude nasledovať vernisáž výstavy A. Friča o 17:00 h v Galérii Ľudovíta Hlaváča.

Svedectvá z frontovej línie a humanitárna pomoc v praxi

Anton Frič (1975) pôsobil ako profesionálny fotograf v Českej tlačovej kancelárii a v časopise .týždeň. Ako fotoreportér dokumentoval humanitárne projekty v Keni, Južnom Sudáne, Etiópii, Ugande, Iraku a Sýrii. V súčasnosti sa venuje charitatívnej práci v združení OZ Vaša charita. Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa intenzívne angažoval v humanitárnej pomoci, navštívil krajinu viac ako 30-krát a inicioval vznik Slovenského humanitárneho centra na Donbase.

Anna Šípošová (1973) pôsobí ako zahranično-politická reportérka STVR. Priniesla reportáže z rôznych konfliktných oblastí vrátane Iraku, Sýrie a Libanonu. Pravidelne monitoruje situáciu na Ukrajine a sprevádza slovenské charitatívne organizácie pri ich misijných cestách. Jej reportáže prinášajú autentické svedectvá o dopade vojny na civilné obyvateľstvo.

Fotografia ako vedľajší produkt pomoci

Po prednáške bude nasledovať vernisáž výstavy Antona Friča v univerzitnej Galérii Ľudovíta Hlaváča o 17:00 h. Návštevníci si budú môcť prezrieť fotografie z jeho dlhoročnej dokumentárnej práce v krízových oblastiach sveta.

Prednáška a výstava sa realizuje v rámci projektu KEGA s názvom ,Identifikácia a interpretácia násilia v novej vlne autorov slovenskej dokumentárnej fotografie a implementácia výskumu v pedagogickom procese’, ktorého ambíciou je reflektovať novú súčasnú situáciu eskalácie vojenského konfliktu na Ukrajine prostredníctvom prítomnosti slovenských dokumentaristov,“ objasňuje vedúci riešiteľ projektu Jozef Sedlák. Ďalšími členmi riešiteľského kolektívu sú Eva Kramara Jonisová, Peter Lančarič a Kristína Svítok Mayerová.

Zdroj: Anton Frič

Pri samotnom skúmaní estetických parametrov vizuálnych znakov násilia a ich vplyvu na sociálne a spoločenské poslanie fotografie je podľa autorov a autoriek projektu dôležité skúmanie dekódovania spôsobov mediálnej reflexie obrazu násilia prostredníctvom prednášok a osobných svedectiev autorov, ktorí sa ocitli bezprostredne v epicentre násilných udalostí.

V rámci tohto projektu sme už v našej galérii otvorili výstavu Juraja Mravca, ktorý sa explicitne venuje dokumentovaniu vojny, Jany Rajcovej, ktorej projekt EXODUS.REPORT je poetickejším obrazom násilia prostredníctvom portrétov ukrajinských utečencov a utečeniek. Anton Frič projektu dodáva iný rozmer, pričom fotografia je akoby vedľajším produktom humanitárnej pomoci,“ dodáva Eva Kramara Jonisová, zástupkyňa vedúceho projektu a kurátorka pripravovanej výstavy. 

Zdroj: Anton Frič
Zdroj: Anton Frič
Zdroj: Anton Frič

Základné informácie o výstave

Vernisáž výstavy sa uskutoční v utorok 18. februára 2025 o 17:00 h v Galérii Ľudovíta Hlaváča na Skladovej 4, FMK UCM v Trnave.  Výstavu produkčne pripravili Ateliér komunikácie v médiu fotografie, Ateliér úžitkovej fotografie a Galéria Ľudovíta Hlaváča.

Kurátorkou výstavy je Eva Kramara Jonisová, kurátormi galérie Jozef Sedlák a Kristína Svítok Mayerová. Projekt sa uskutočňuje vďaka podpore grantového systému KEGA MŠVVaM SR, č. 003UCM-4/2024.

Pozrite si fotoreportáž z vernisáže a prednášky:

Comments

comments

Návrat hore