ZRANITEĽNÉ MÉDIUM III.

 

ZRANITEĽNÉ MÉDIUM / VULNERABLE MEDIUM no.III

výstava prác študentov Ateliéru výtvarnej kultúry

 

Už po tretí krát Vám ponúkame nahliadnuť do umeleckej dielne študentov Ateliéru výtvarnej kultúry na FMK UCM v Trnave. Opäť nemali ľahkú úlohu, kedže sa museli kreatívne popasovať s náročnými témami, avšak zvládli ich naozaj výborne a každý jedinečne.

Študenti spracovali také témy ako je napríklad voľná interpretácia tvorby slávneho španielskeho grafika a maliara Francisca Goyu, kedy transformovali konkrétne jeho slávnu sériu grafík Los caprichos / rozpmary, v ktorých bojoval proti ľudskej zvrhlosti. Nebola to ľahká téma, ale určite potrebná, ako pre Goyu v 18.storočí, tak aj pre nás dnes. Pridanou hodnotou ich diel nie je len vynikajúce grafické prevedenie, ale hlavne schopnosť osadiť námety z Goyových grafík do súčasnosti prostredníctvom atribútov typických pre 21.storočie. A tak môžete vidieť vtipné, satirické aj vážne narážky na konzum, neduhy našej doby ale aj prepojenie s modernými prvkami.

Téma štylizovaný autoportrét alebo Hommage á Keith Haring, ponúka rôzne inšpirácie týmto slávnym predstaviteľom newyorskej novej vlny, ktorý sa inšpiroval aj tvorbou Andyho Warhola a reagoval na pouličnú kultúru New Yorku 80-tych rokov. Univerzálny vizuálny jazyk 20.storočia, ktorý etabloval v umení práve Haring, ponúkol študentom možnosť interpretovať seba samých formou autoportrétu, pričom boli limitovaní jeho štylistikou tvaru a vyjadrovaním. Vznikli rôzne varianty pohľadu na svoje telo aj dušu.

Asambláž ako odkaz na tvorbu Fridy Kahlo umožnila zase študentom nahliadnuť do sveta bolesti, osobného utrpenia ale aj obrovskej živelnosti tejto mexickej maliarky 20.storočia. Surrealizmus Fridy Kahlo je tak jedinečný, že je len veľmi ťažko nájsť jeho paralelu vo výtvarnom umení.

Ďalšia téma – ilustrácia biblického motívu, ale aj koláž na tému hra s mierkou dokazuje naozaj nevyčerpateľné množstvo kreativity, ktoré sa skrýva v našich študentoch a čaká na objavenie.

 

Petra Cepková

 

 

Fotografie z vernisáže

Comments

comments

Scroll to Top